“Er det ikke farlig for demokratiet?”
-2.jpg)
En ny sæson af ASK WHY? Docs er skudt i gang, og det er med den helt nye film Putins Skole (originaltitel: Mr. Nobody Against Putin). Filmen tager seerne med ind i det russiske skolesystem, hvor børn undervises i militærdisciplin og patriotisme. Bevæbnet med et kamera dokumenterer læreren Pasha hverdagen på en folkeskole, hvor eleverne lærer at gå i gåsegang og kaste med granater.
Filmen gør indtryk. En elev i Frederikshavn rejser hånden efter visningen og spørger:
“Er det ikke farligt for demokratiet?”
Et spørgsmål, der på én gang er simpelt og dybt – og som fanger filmens tema i en nøddeskal. For hvad sker der med et samfund, når kritisk tænkning og frie tanker ikke længere får plads?
“Det føltes helt uvirkeligt,” lyder det fra en af eleverne i Thisted, “at lærere kunne gå med til det. Det ville aldrig kunne ske her.”
Og lærerne er enige: “Det strider imod alt, hvad vi som undervisere står for. Vi er her for at danne – ikke for at ensrette.”
Efter filmen deltager eleverne i en samtale med russiske Katya Kize, der selv har været involveret i filmens tilblivelse. Hun deler sin personlige historie med at kæmpe imod regimets undertrykkelse ved at hjælpe fængslede demonstranter, hvilket har tvunget hende til at flygte fra sit eget land.
“Det vigtigste, I kan lære, er at tænke selv. Ikke bare tage ting for givet. Demokratiet er ikke en selvfølge – det skal beskyttes og holdes i live af jer,” fortæller hun eleverne.
Filmen og samtalen vækker reflektion og empati. Mange udtrykker overraskelse over, hvor direkte propaganda påvirker hverdagen for børn og unge i Rusland. To elever fra Frydenstrandskolen fortæller:
“Vi kommer begge fra Ukraine. I dag har været rigtig spændende, fordi det giver et indblik i krigen, som ikke så tit bliver fortalt. Vi tror også, det vil hjælpe andre med bedre at kunne forstå folk fra Rusland – hvordan det også er svært for dem.”
Ét står klart: De første elever der har set Putins Skole har ikke bare set en film – de har set, hvor vigtigt det er at værne om deres ret til at tænke frit.
ASK WHY? Docs besøger eleverne med yderligere to film i dette skoleår. Dette er kun muligt med støtte fra:
William Demant Fonden, Lauritzen Fonden, Region Syddanmark, Udenrigsministeriets Oplysnings- og Engagementspuljen, Biografklub Danmark, DFI, Det Arnstedtske Familiefond, BHJ Fonden, Fabrikant Mads Clausen Fond, Roskilde Kommune - Kultur- og Integrationspuljen, Gentofte Kommune - Børnekulturpuljen, Bornholms Regionskommunes Musik- og Teaterråd, Esbjerg Kommune og Frederikshavn Kommune.
.jpg)
.jpg)